İngiltere Eğitim Sitemi

ingiltere-egitim-sistemi

İngiltere Eğitim Sitemi

İngiliz Eğitim Sistemi: İngiltere’de üniversite eğitimi 2/3 yıldır, lise eğitimi ise 4 yıldır. Fakat Türkiye’den İngiltere’ye üniversite okumaya giden öğrenciler lise mezuniyetleri sonrası mutlaka 1 yıl Foundation okumak durumundadırlar. Foundation okuyabilmek için de mutlaka yeterli düzeyde İngilizce bilmek gerekmektedir. İngilizce dil tespitleri içinse IELTS  veya TOEFL sınav skorlarına bakılmaktadır. Fakat Türkiye’de lisede A level sınavlarında başarılı olmuş ve ayrıca IELTS ya da TOEFL sınavından yeterli puan almış olan öğrenciler ise, Foundation okumadan İngiltere’deki üniversiteye direkt olarak giriş yapabilme imkanına sahiptirler..

Foundation Programı Kursları ile İngilizce Dil Kursları bir arada İngiltere’deki Dil Okullarında alınabilmektedir. Türkiye’deki yeterli dil seviyesine sahip olmayan öğrenciler de genellikle İngilizce seviyesini yükseltmek için önce İngiltere’de bir dil okuluna  gitmektedirler. Foundation programını tamamlayan öğrencilerin İngiltere’deki üniversiteye kabulü içinde öğrencinin ders notları, öğretmenlerin kendisiyle ilgili referansları, dil puanı gibi seçici kriterler rol oynamaktadır.

Diğer yandan, İngiltere’deki devlet üniversitelerinin tümünün YÖK denkliği bulunmaktadır. Fakat  özel bir üniversite düşünüyorsanız, öncesinde YÖK denkliği olup olmadığını mutlaka araştırmanız gerekmektedir.

Üstelik lisans eğitimini başarıyla bitiren öğrenciler, isterlerse 1 yıllık master programına yahut 3 yıllık bir doktora programına dahil olabilmektedirler. En çok tercih edilen master programları arasında Master of Arts (MA) ve Master of Social Sciences (MSc) yer almaktadır. Ayrıca isteyen öğrenciler, okudukları lisans programından farklı bir alanda da yüksek lisans veya doktora yapabilmektedirler.

Bazı Kültürel Notlar:

– İngilizler sizin samimiyetiniz doğrultusunda karşılıklı güven ortamı oluşuncaya kadar biraz mesafelidirler. Bu durumu göz önünde tutmalısınız, aksi takdirde ilk tanıştığınızda soğuk bir tutum yanlış anlamanıza ya da ön yargı yapmanıza sebep olabilir.

– İngiltere’de kurallar herkes için ve her yerde geçerlidir. Trafikte, otobüs kuyruğunda, atm’de para çekme kuyruğunda, yemek sırasında ya da kasa da beklerken gibi.. İnsanlar her daim birbirlerini rahatsız etmeyecek şekilde kurallara riayet ederler ve sıralarını beklerler. Fakat şu unutulmamalıdır ki, sıra size geldiğinde son derece pratik olmalısınız. Örneğin bilet alacaksanız, önceden paranızı tam olarak hazırlamanız gerekmektedir.

Özellikle trafik kuralları sizi çok şaşırtabilir. Çünkü İngilizler çok nadir korna kullanırlar ve eğer ışıkların dışında bir sokakta karşıdan karşıya geçmek isterseniz, çoğunlukla araçlar sizi görünce direkt olarak dururlar..

– İngiltere’de otobüsler her durakta durmazlar. Bu sebeple durağa gelmeden ineceğiniz durak için düğmeye basmalısınız. Aynı şekilde duraktan beklediğiniz otobüs geldiğinde sizin için durması için elinizi kaldırmanız gerekmektedir.

– İngiltere’de iş yerleri çoğunlukla sabah 9 gibi açılır ve bazı alışveriş merkezleri hariç genelde akşam 5’te kapanır. Hatta hafta sonları kapanış saatleri daha da erkendir.

– İngiltere’de karşılıklı nezaket ve saygı son derece önemlidir. İngiltere’de genel itibariyle insanlar birbirlerinden bir şey isterken mutlaka cümlenin içerisinde Please ve Thank you dediklerini duyarsınız veya istemeden bir zararları dokunduğunda mutlaka özür dilerler. Bu önemli bir davranıştır.

İngiltere dil okulları ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında kapsamlı bilgiye 0 212 543 58 06 veya 0 535 712 07 90 numaralı telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.