Yurt dışı eğitim ve vize işlemleri

Kullanıcı deneyimi
9.2

Yurtdışı vize işlemleri

Yurtdışı vize işlemleriniz için 0 212 543 58 06 veya 0 535 712 07 90 numaralı telefonlarımızı arayabilirsiniz.

Sending
User Review
4.64 (14 votes)

vize-basvuru

Yurt dışı eğitim ve vize işlemleri

Yurt dışına çıkmak istediğinizde belli ülkeler için vize almanız gerekir. Vize almak için yapmanız gerekenler her ülke için farklılıklar göstermektedir. Bir ülkeden vize almak istiyorsanız ilk olarak kendinize en uygun vize tipini belirlemeniz gerekir. Bu belirlemeyi yaptıktan sonra vize için gerekli olan evrakları iyice öğrenip hazırlamalısınız. Sonrasında da hazırladığınız evrakları uygun şekilde ilgili yerlere teslim etmelisiniz.

Ülkemizde her yıl pek çok insan vize almak için başvurularda bulunmaktadır fakat bu insanlardan pek çoğunun vize talebi geri çevrilmektedir. Geri çevrilmesinin sebepleri çoğunlukla eksik veya yanlış doldurulmuş evraklar, uygun olmayan belge sunumları, belgelerin gerektiği gibi çevrilememesi gibi durumlardır.

Yurt dışına çıkmak istediğinizde vize reddi gibi sorunlar yaşamamak için vize başvurunuzun öncesinde mutlaka bir danışmanlık merkezinden yardım almanız önerilir. Çünkü danışmanlık merkezinde çalışan insanlar uzun yıllardır bu tip işlerle meşgul oldukları için konu hakkında tecrübelilerdir. Bu sayede size neyi, nasıl yapmanız gerektiğiniz anlatıp tavsiyelerde bulunarak vize alma ihtimalinizi çok daha fazla arttırmanızı sağlayabilirler.

Örneğin eğer Amerika’ya gitmeye karar vermişseniz Amerika vizesi almanız gerekir. Amerika vize başvurusu için farklı uygulamalar vardır. Yine örnek verecek olursak göçmen olmayan ABD vizesi için DS-160 başvuru formunun eksiksiz ve doğru olacak şekilde doldurulup elektronik imza ile imzalanması ve vize randevusundan en geç üç iş günü önce internetten gönderilmesi gerekir. Eğer bu işlemler tamamlanmazsa başvurular kabul edilmez ve yeniden randevu alınması gerekir.

DS-160 formunun Türkçeye çevrilmiş halini bulabilirsiniz. Ayrıca elektronik başvuru doldurmak için bilgisayarınızda fotoğrafınız yüklü olmalıdır. Tabii ki burada kullanacağınız fotoğrafın belli kriterlere uyuyor olması gerekir. Bunların yanı sıra formu doldururken 20 dakikadan fazla işlem yapmadan beklerseniz oturumunuz zaman aşımına uğrayacaktır. Oturumunuzun zaman aşımına uğraması demek doldurmuş olduğunuz tüm bilgilerin de silinmesi demektir.

Formdaki gerekli her bir bilgiyi doğru şekilde doldurmanız gerekir. Burada vereceğiniz bazı cevaplar yetersiz, eksik veya hatalı olduğu takdirde vizeniz reddedilebilir. Durum böyle olduğunda yeniden başvuru için form doldurmanız ve randevu almanız gerekecektir. Bu nedenle formu özenle ve hatasız şekilde doldurmanız çok önemlidir.

Formu doldurup elektronik ortam üzerinden konsolosluğa gönderdikten sonra formlardaki kişisel bilgilerin ve barkod onay numarasının bulunduğu son onay sayfasının çıktısını alabilirsiniz ya da e-posta olarak e- posta adresinize gönderebilirsiniz. Ancak bu formun bahsettiğimiz bilgilerin bulunduğu onay sayfasının mutlaka çıktısını alıp konsolosluğa görüşmeye giderken yanınızda götürmeniz gerekir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi tüm ülkelerin vize başvuruları için gerçekleştirmenizi istediği işlemler farklı olabilmektedir. Bu nedenle yurt dışına çıkmak istediğinizde gideceğiniz ülkenin vize koşulları hakkında detaylı bir araştırma yapmanız ya da bu konuda danışmanlık veren firmalardan yararlanmanız gerekir. Bu firmalardan bilgi edinmeniz daha kolaydır ve edindiğiniz bilgiler daha doğru olacaktır. Örneğin bu firmalara gidip direkt olarak İngiltere vize başvurusu, Schengen vize başvurusu, seyahat sağlık sigortası gibi merak ettiğiniz konularda en güncel ve doğru bilgilere ulaşabilirsiniz. Böylece vize alma ihtimaliniz daha yüksek olur ve bu firmalar siz yurt dışına çıktıktan sonra da hizmet vermeye devam ettikleri için yurt dışı tecrübeniz boyunca size yardımcı olurlar. Eğitim alacağınız okuldan konaklayacağınız yer seçimine kadar tüm konularda bu firmalara danışarak eğitiminizi doğru şekilde planlayabilirsiniz.

Ülkemizi ziyaret etmek isteyen yabancılar da tıpkı bizler gibi vize başvurularından önce vize için gerekli koşullar hakkında iyice bilgi edinmiş olmalılardır. Çünkü örneğin turizm ve iş görüşmesi sebepleriyle yapılacak ziyaretler ile çalışma veya eğitim amaçlı yapılacak ziyaretler için uygulanan vize koşulları birbirinden farklıdır. Yine Türkiye’de uygulanan vize rejimi ülkeden ülkeye göre de farklılık göstermektedir.

Yurtdışı vize işlemleriniz için 0 212 543 58 06 veya 0 535 712 07 90 numaralı telefonlarımızı arayabilirsiniz.